Chřipka

18. srpna 2009 v 11:09 | s-horse |  Nemoci koní
Příčina vzniku chřipky je virové onemocnění, ale i kontakt s nemocným zvířetem. Pozor, jedná se o velmi nakažlivé onemocnění! Z tohoto důvodu bychom měli pečlivě dezinfikovat veškeré potřeby, se kterými nemocný kůň přišel do styku, a izolovat ho od ostatních.

Jaké jsou příznaky?


Prvním příznakem infekce je horečka a čirý až vodnatý výtok z nosu. Tento výtok vlastně chřipku přenáší a můžeme ho chápat jako lidskou rýmu. Kůň také trpí kašlem a většinou odmítá potravu. To je také v podstatě stejné jako u lidí - když trpíme chřipkou, také nám schází chuť k jídlu. Dalším příznakem je zvýšená teplota. Normální teplota koně se pohybuje od 37,5 do 39 °C.

Jak poznám zvýšenou teplotu?


Zvýšená teplota se dá poznat podle výrazně teplejších uší, které jsou normálně chladné. Oči můžou být lesklé a slzet. Pozor, pokud kůň těžce pracoval či je ustájen v teplé stáji, jeho tělesná teplota je vyšší a nejedná se tedy o příznak chřipky. Když se nám zdá, že kůň má vyšší teplotu, nejlépe se ujistíme jejím změřením. Tělesná teplota koně se měří lékařským teploměrem, který zasuneme zhruba na 3 minuty do konečníku. V podstatě se používají stejné teploměry jako u lidí. V současnosti jsou stáje vybaveny spíše digitálními teploměry, které jsou rychlejší. Veterináři doporučují na horní konec teploměru přivázat dlouhý provázek zakončený kolíčkem na prádlo, který se připne k ocasu. Tím předejdeme vsunutí předmětu do střeva. Teploměr zasuneme zhruba ze ¾ do konečníku a stále ho držíme v ruce.

Jak nemocného koně léčit?


Léčba je velmi obtížná a bohužel ne vždy úspěšná. Nedostatečné vyléčení totiž často přechází v chronické záněty dýchacích cest nebo dušnost. Dušnost je neléčitelné a pro koně velice bolestivé onemocnění dýchacího ústrojí. Abychom si tento pojem přiblížili, můžeme si dušnost představit jako lidskou rozedmu plic. Dále kůň může začít trpět také stálým kašlem, který může během léta zcela vymizet, ale při vlhkém počasí se opět vrátí.

Co tedy dělat, aby kůň důsledky chřipky netrpěl? Moderní stáje mají k dispozici takzvanou "karanténu", což není nic jiného než boxy, kam v případě potřeby můžeme umístit nemocného koně. Koně tedy nejprve umístíme do karantény a poté kontaktujeme veterináře, který nám s léčbou poradí. Je důležité koně držet v klidu a teple, můžeme přes něj klidně přehodit teplou pokrývku a podestlat mu box větším množstvím slámy. Koně, který má vysokou horečku, zcela jistě osvěží omývání očí a nozder pěnovou houbou.

Péče o nemocného koně


Tak jako všichni živí tvorové i koně potřebují čas, aby se zotavili z nemoci. Veterinář majiteli vždy poradí, jak dále postupovat, ale úspěšná péče o nemocného jedince je především věcí zralé úvahy a dostatku zkušeností. Velký problém může představovat například obyčejné podání léku. Nejjednodušší cestou je přimíchat lék do krmení - ovšem za předpokladu, že lék koni chutná a sežere ho. Léky, které jsou na rozpustné bázi, můžeme bez obav přidat do pitné vody. Základem úspěšného vyléčení je mírný a trpělivý přístup ke koni. Na nemocném koni nikdy nejezdíme ani s ním nijak nepracujeme!Prevence onemocnění


Nejlepší prevencí je samozřejmě očkování, které se provádí v pravidelných, veterinářem stanovených intervalech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama