Dehidratace

18. srpna 2009 v 11:06 | s-horse |  Nemoci koní
Bez vody to jednoduše nejde, a to platí samozřejmě i koní. Pravidelný příjem dostatečného množství tekutin je zárukou toho, že nedojde k odvodnění organismu koně v takové míře, která již přesáhne tu kritickou fyziologickou hranici, kdy už organismus není schopen sám se s nadměrným odvodněním vyrovnat a dochází tak ke zdravotním komplikacím.

Fyziologická funkce vody v organismu koně


Odvodnění čili dehydratace představuje pro organismus koně, a potažmo i pro jakýkoliv organismus, značné nebezpečí, které může zdraví koně vážně poškodit až do té míry, že může dojít k uhynutí! Voda je tedy pro správné fungování organismu koní naprosto nezbytná, jak ostatně vyplývá i z jeho fyziologie.

60 % hmotnosti dospělého koně totiž v podstatě připadá na vodu, u hříbat hmotnostní podíl vody činí až 75 %, tedy až tři čtvrtiny. Vodu, respektive tekutiny v těle lze rozdělit do dvou kategorií. Je to jednak tekutina intracelulární, která se nachází v buněčné cytoplazmě a organelách, a jednak tekutina extracelulární, to znamená tekutina nacházející se vně buněk. Intracelulární tekutina tvoří dvě třetiny celkového objemu, tekutina extracelulární pak jednu třetinu celkového objemu těchto tělesných tekutin. Extracelulární tekutiny, to jsou především krev, míza a intersticiální mok, což je tekutina, která se nachází mezi buňkami, základní složkou všech těchto tělesných tekutin je pochopitelně voda, z čehož pak vyplývá i její zásadní význam pro správné fungování organismu koně.

Zajistit pro koně dostatečné množství vody je tedy základní chovatelskou povinností. Kůň běžně spotřebuje podle toho jak je velký, v jakých klimatických podmínkách se nachází a samozřejmě také v závislosti na tom, jaký výkon podává, přibližně 15 - 20 litrů vody. V přepočtu na tělesnou hmotnost by měl dospělý kůň denně vypít 0,4 litru vody na 1kg své hmotnosti, hříbě pak 0,7 -0,8 litru vody na 1kg hmotnosti. Pro správné hospodaření s vodou potřebuje však organismus i adekvátní množství elektrolytů, tedy minerálních solí, hlavně chloridu sodného, ale i fosfátů a také draslíku, které udržují organismus dostatečně zavodněný, a které je třeba koni také dodávat.

Co může způsobit dehydrataci?


Nejen pro zachování výkonnosti koně, ale i především pro to, aby nebylo ohroženo jeho zdraví nebo i života je tedy nutné zabránit odvodnění nebo-li dehydrataci, která je způsobená ztrátou většího množství vody, kterou kůň nemůže nijak kompenzovat. Nejběžnějším a také nejrychlejším způsobem, jakým kůň ztrácí vodu je pocení, kterým se kůň ochlazuje. Uvádí se, že kůň může během hodiny, podává-li tomu odpovídající výkon, vypotit až 10 litrů potu, který obsahuje i potřebné minerály, a toto množství je pak samozřejmě nutné doplnit. Voda odchází z těla i močí, výkaly, dýcháním či také vypařováním přes kůži. Velmi ošemetným je v tomto případě průjem, který ztrátu vody značně zvyšuje.

Všechno výše uvedené tedy může způsobit dehydrataci a také ji při nedostatečném příjmu tekutin způsobí. Mírná dehydratace může způsobit snížení výkonnosti, její příznaky nebývají však natolik markantní, takže se to, že kůň začíná být dehydratovaný, může přehlédnout. Pokud se však tato dehydratace prohlubuje pokračující ztrátou vody z těla, začínají být její projevy výraznější, kůň je unavený, jeho reakce jsou zpomalené, může docházet ke špatné koordinaci pohybů.

Jelikož k dehydrataci může docházet i nepřímo, to je v důsledku nějakých jiných zdravotních komplikací, například v důsledku již zmíněného průjmu, nebo neschopnosti přijímat tekutinu, například při poranění dutiny ústní nebo při ucpání jícnu, proto je důležité dehydrataci včas diagnostikovat.

Příznaky dehydratace


Jaké jsou hlavní příznaky dehydratace?

Kůň je letargický, jeho kůže ztrácí elasticitu. Dochází rovněž k úbytku hmotnosti. Oči jsou zapadlé, kůň je pokryt hustým a lepkavým potem, snaží se dýchat tlamou. Sliznice očních spojivek a dásní jsou bledé, dochází k pomalejšímu plnění kapilár, zatlačíme-li na dásně, zůstává toto místo delší dobu bílé. V důsledku ztráty elektrolytů se objevuje svalový třes, v krajním případě může kůň i zkolabovat a upadnout do bezvědomí.

Jak postupovat při dehydrataci?

Dehydrataci je samozřejmě nutné předcházet tím, že kůň bude mít k dispozici dostatečné množství vody, při zvýšeném pocení je třeba dodat koni i potřebné elektrolyty například ve formě elektrolytových směsí, které si lze obstarat u zvěrolékaře.

U lehčích forem dehydratace většinou stačí, když se dá koní napít, kůň byl měl mít i k dispozici krmivo, aby si doplnil elektrolyty.

V akutním případě nadměrné dehydratace je nutné ke koni zavolat zvěrolékaře. Pro účinnou rehydrataci, nebo-li opětovné zavodnění, je totiž nutné podávat koni izotonické tekutiny, to znamená takové tekutiny, které mají stejnou koncentraci minerálů jako tělní tekutiny. Při této těžké dehydrataci je rovněž nejúčinnějším, a také v podstatě jediným možným způsobem dodání potřebných tekutin jejich introvenózní aplikace, to znamená, že se koni vpravuje do krevního oběhu infuzní roztok, což může zpravidla provést jen veterinář, který zároveň bude kontrolovat jeho zdravotní stav.

Bez vody to opravdu nejde a chovatel by měl vždy dbát na to, aby kůň netrpěl žízní a jakékoliv problémy s příjmem tekutin je nutno řešit co nejrychleji tak, aby zbytečně nedocházelo k dehydrataci a tak i k zatěžování organismu koně.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 FelixY FelixY | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 15:11 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama