Fríský kůň

11. srpna 2009 v 8:59 | s-horse |  Plemena koní

Historie


Fríský kůň patří mezi nejstarší Evropská plemena koně. Soudí se, že jeho počátek je třeba hledat před 3000 lety. Je to původní severoevropské plemeno blízké koni armonickému. Pochvalné zprávy nam zanechali již staří Římané - chválili jeho výkonnost. Své jméno dostal podle nizozemského Fríska. Původní frís bal ale dost nevzhledný chladnokrevník, věhlas získal po zušlechtění orientální krví. Značně ybl ovlivněn hlavně andalusany v době okupace Holandska ( 16. a 17.století ). Původně pracovní, pak rytířský kůň kůň se postupně změnil na reprezentačního karosiéra, i když byl dost pohyblivý a temperamentní i pod sedlem. Vyvážel se do Evropy a ovlivňoval mnohá plemena. Spolehlivě předává svou černou barvu.
Tento kůň jr pro svůj vzhled nazýván černou perlou a ovlivnil dokonce i chladnokrevného Shirského koně.


Vzhled a stavba těla

Smolně černý kůň bez bílých odznaků je vysoký nejméně 152 cm a dosti těžký. Má dlouhou, ale úhlednou hlavu, nápadně pohyblivé uši, velmi bohatě zvlněnou hřívu a ohon a na nohách bohatý rous. Krk je obloukovitý, vysoko nesený, plec kvalitní, kohoutek výrazný, trup robustní a záď mocná. Poměrně krátké nohy jsou silné, s dobrými klouby a tmavými zdravými kopyty. Chody jsou výborné, krok vysoký, takže spřežení vypadá velmi působivě a hrdě.

Využití

Využívá se nejčastěji na drezuru a - stejně jako v minulých staletích - k zapřahání do kočárů. Dnes už kromě parkuru a dostihů figuruje ve všech odvětvích jezdeckého sportu.
Frís nepostradatelný při obřadních průvodech, např. při pohřbech. Později sloužil jako klusák. Po první světové válce mu zůstala jen práce v zemědělství a byl málem na vymření. Zachránila ho holandská Královská chovatelská společnost, dnes je opět populární a vyváží se do světa. Je to všestranný tažný kůň, který se dnes uplatňuje i ve sportu. Slouží jako klusák zapřahaný do dvojkolky zvané gig, uplatňuje se v drezuře i v cirkusu a dobře chodí pod sedlem, ovšem rekreačně. Fríský kůň byl hojně využíván v pohřebnictví, kvůli svému černému zbarvení. Je předkem mnoha koní jako například Daleského ponyho

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte rádi Fríské koně?

Je to moje nejoblíbenější plemeno 27.3% (3)
Celkem ujdou 45.5% (5)
Nenávidím je 18.2% (2)
Neznám 9.1% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama