Nálevky

18. srpna 2009 v 11:04 | s-horse |  Nemoci koní
Nálevkami nazýváme měkké váčkovité zduřeniny kloubů na hleznech a spěnkách. Většinou se tvoří v jejich horní polovině uvnitř i zvenku, takže dochází ke zvětšení kloubního pouzdra a šlachové pochvy na končetinách.Dělení nálevek a jejich druhy


Nálevky dělíme na měkké a tvrdé. Měkké nálevky neovlivňují funkci končetiny, jsou spíše tedy jen vadou na kráse. Občas se však stává, že pokud je kůň delší dobu v klidu, nálevky se zmenší nebo dokonce zmizí. Tvrdé nálevky mohou koni narozdíl od těch měkkých způsobovat výrazné problémy. Velké otoky způsobují překážku v bezproblémovém ohýbání hlezna, takže kůň může začít kulhat.

Nyní si popíšeme nejčastější druhy nálevek:

Hlezenní nálevky


Nachází se na hlezenním kloubu.

Křížové nálevky


Otoky se tvoří po obou stranách v horní polovině hlezna a jsou mezi sebou propojeny. Tento typ poznáme tak, že když zatlačíme na jedné straně, nálevky se zvětší na straně druhé. Nejčastěji se objevují jako následek nadměrné námahy. Abychom koně alespoň částečně vyléčili, můžeme mu přikládat na postižené místo tlakové bandáže či ho potírat husím sádlem, aby nálevky zůstaly měkké - můžeme je pak snadněji masírovat.

Šoška


Jedná se o otok tihového váčku na patním hrbolu a vzniká díky pravidelnému tlaku na patní hrbol.

Ozubová boule


Nálevka na lokti v úrovni hrudníku, proto ji také nazýváme "loketní boulí". Otok se může objevit, pokud kůň lehává s podloženou končetinou a podkovou si tlačí na loket, nebo pokud je vrstva podestýlky v boxu příliš slabá. Pokud tušíme, že právě náš kůň je aspirantem na loketní bouli, měli bychom mu na noc raději navlékat kamaše. Nejúčinnější léčbou je časté chlazení boule tekoucí vodou z hadice. Je dobré poradit se s kovářem, kteří může doporučit používání podkov nižšího typu.

Proč k tomu dochází?


Nálevky se nejčastěji objeví, pokud se v kloubu začne tvořit větší množství synoviální tekutiny neboli kloubního mazu. Zvýšená tvorba mazu bývá následkem přetížení mladého koně, jehož pojivová tkáň není ještě dostatečně pevná. Dále mohou vzniknout například nadměrnou prací v kopcích, následkem zánětu končetiny, či opotřebením kloubu.

Jak koně vyléčím?


Bohužel v podstatě nijak. Proto bychom měli dbát spíše na prevenci - tedy na to, abychom koně zbytečně často nepřetěžovali. Nálevky sice nevypadají hezky, ale většinou koni naštěstí nepůsobí žádné problémy. Velice vzácně se ovšem můžeme setkat s případem, že otoky koni způsobují bolest nebo poruchu funkce končetiny.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama