Nechutenství

18. srpna 2009 v 10:53 | s-horse |  Nemoci koní
Jedním z neklamných příznaků začátku onemocnění, nebo indispozice koně je odmítání krmiva. Výhodou k zjednání nápravy je dobrá znalost potravních zvyklostí koně, kdy je u něj možnost zhoršený příjem potravy přesněji posoudit ještě dříve, než začne úplně krmivo odmítat.

Pokud kůň odmítá potravu, je potřeba zkontrolovat:


  • kdy proběhla poslední prohlídka zubů
  • zda má kůň přístup k vodě a zda není znečištěná
  • kdy byl kůň naposledy odčerven

Zuby


U všech koní výměna zubů probíhá ve věku 2,5 až 4,5 roku a v této době se může vyskytnout nechutenství. Vždy je ale nutné zjistit, jestli odmítání potravy není zapříčiněno nějakým jiným důvodem. Je dobré nechat zuby prohlédnout veterinářem.

Následkem nestejnoměrného otírání zubů, nebo vznikem jakýchkoli anomálií, se u starších koní mohou objevit tzv. háky (na horní čelisti vnější hrana, na dolní čelisti vnitřní hrana stoliček), které mohou být důvodem tvorby malých poranění na tvářích a na jazyku koně, ale i větších poranění, kdy se protilehlý zub nemůže rovnoměrně otírat. Tento zub dále roste až proroste přes dáseň v místě chybějícího zubu. Pokud se včas neprovede pravidelná kontrola chrupu koně, dojde k zahnisání dolní čelisti, které může mít za následek i úhyn koně.

Na narušený stav chrupu nás mohou upozornit nerozžvýkaná zrnka ovsa v trusu koně. Je třeba nerozžvýkaná zrnka ovsa zmáčknout mezi prsty a všimnout si, jestli to nejsou jen prázdné slupky, které prošly trávicím ústrojím, nebo jestli obsahují bílý obsah.

Nejméně dvakrát do roka v době, kdy se u koní provádí odčervení, by měl veterinář uskutečnit krátkou prohlídku zubů. Svou důležitost tato činnost nabývá hlavně u mladých koní, kteří mění zuby. Někdy následkem příliš dlouhého setrvání mléčného chrupu v čelistech vzniká vadný skus. Vzniklé háky lze však lehce odstranit zubní rašplí. Tyto zákroky trvají jen několik málo minut a mohou překvapivě rychle vyřešit strádání koně.

Prevencí pro zachování nejen zdravého chrupu, ale i vyrovnaného charakteru koní je umístění dřeva na okusování do boxu.

Voda

Voda je základem života. Častým důvodem nechutenství je malý nebo vůbec žádný přísun čisté vody. Tento nedostatek je častým důvodem nechutenství u koně na závodech.

O celkovém zdravotním stavu koně může často mnoho napovědět právě pití vody. Ale jelikož dnes téměř v každé stáji najdeme automatické napáječky, ztrácíme tímto přehled o množství vody, kterou kůň vypije. Dále je nutné napáječky každodenně čistit, kontrolovat jejich funkčnost. Někteří koně si s nimi rádi hrají a současně vypijí větší množství vody, než by měli. Tomu můžeme zabránit včasným zastavením napáječky.

V případě onemocnění v oblasti hrtanu, například při hříběcí a jiných virových infekcích dýchacího ústrojí, při pití vytéká koni z nosu trochu tekutiny. Tato skutečnost na onemocnění upozorní.

Měli bychom mít také na paměti, že do napáječky se koni nikdy nedávají léky. Kůň by kvůli nim mohl přestat pít vodu a mohlo by dojít ke kolice, která je by koně mohla ohrozit na životě.

Začervení


Příčinou nechutenství u koně může být silné začervení. Někdy ani nejpečlivější vyšetření trusu neprokáže přítomnost vajíček v trávicím ústrojí koně. Buď paraziti nejsou úplně dospělí, takže nevylučují žádná vajíčka, nebo se také může stát, že byl k vyšetření zaslán málo zamořený kousek trusu.

Nechutenství může rovněž způsobit masivní napadení larvami žaludečních střečků (gastrofilóza). Zejména na konci pastevního období. Dospělci kladou na končetiny koní žlutá vajíčka, která jsou lehce viditelná okem. Z nich se líhnou larvy, které kůň slízne jazykem. Tyto larvy pak asi čtyři týdny putují z jazyka koně až do žaludku, kde se usadí na její sliznici. Asi za devět měsíců jsou opět vyloučena trusem a líhnou se z nich malé mušky.

Prevencí jsou pravidelná odčervování koní a dodržování odpovídajících hygienických opatření nejen ve stáji, ale především také na pastvinách a ve výbězích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama