Poruchy pohybu - KULHÁNÍ

18. srpna 2009 v 11:00 | s-horse |  Nemoci koní
Ve skutečnosti je velmi těžké přesné určení, na kterou končetinu kůň kulhá a ve které její části lpí příčina kulhání. Při diagnostice se má kůň vést na rovné linii, po tvrdém povrchu a nejlépe v klusu. Na vodítku je kůň veden směrem od vyšetřující osoby, poté ve vzdálenosti zhruba 30 m se vodič s koněm otočí v prudkém obratu na malém kruhu a jdou zpět. Při otáčení je nutné bedlivě sledovat případné bolestivé reakce koně. Pokud kůň našlapuje na zdravou končetinu s větším důrazem a přitom ve stejném okamžiku skloní hlavu, lze předpovídat, že ho bolí druhá noha. Tomu odpovídá zhoupnutí zádě na stejné straně, na které je i zdravá končetina. To znamená: když kůň došlápne na levou hrudní končetinu a přitom skloní hlavu, bolí ho pravá hrudní končetina. Zřetelné kulhání na vnitřní hrudní končetinu často poukazuje na poškození střelkového aparátu. Pokud kůň kulhá na pravou pánevní končetinu, tak mu při došlápnutí na levou pánevní končetinu poklesne záď.Diagnostika kulhání


Vyprovokovat koně k intenzivnějšímu kulhání lze ohybovými zkouškami různých kloubů. Tyto tzv. provokační zkoušky mají poškozený kloub více zatížit a tím vyvolat větší kulhání.

Někteří veterináři provádějí tzv. klínovou nebo prknovou zkoušku. Přední kopyto se postaví na klín nebo začátek prkna, aby klouby prstu byly nadměrně natažené. Druhá hrudní končetina se zvedne. Po minutě se nechá kůň naklusat. Obě zkoušky však nemají spolehlivé výsledky.

Při metodě diagnostických injekcí se pomocí lokálních anestetik cíleně znecitlivují jednotlivé nervy na končetině směrem od kopyta nahoru. V případě, že kůň přestane kulhat, postižené místo bylo nalezeno. Pomoci nám může také rentgenové vyšetření, které poskytne pohled na strukturu kostí a kloubů.

Artroskopii lze provést při diagnostice příčin bolesti kloubů. Touto metodou je možné zjistit poškození chrupavek.

Termografie se používá v případech, že se předešlými metodami nepodařilo zjistit příčiny kulhání. Při termografii speciální fotografie znázorňuje zanícené (zvláště teplé) oblasti na těle koně.

Scintigrafie je metoda, kdy do krevního řečiště vpraví radioaktivní látky, které se dostanou do míst postižených zánětem a zánět prokážou.

Typy kulhání


Kulhání ve fázi kmihu se pozná tak, že kůň nemocnou končetinou opisuje kratší oblouk než se zdravou. Nejlépe si tuto skutečnost ověříme pohledem ze strany. Nejčastěji se může jednat o pohmoždění nervů horní části končetiny.

Při kulhání ve fázi podpěru se krátí doba, kdy postižená končetina podepírá tělo. Znamená to, že se postižená končetina zvedne rychleji než končetina zdravá. Je to proto, že kůň nemůže kvůli bolesti nohu pořádně zatížit a doba zakročení se zkracuje. Bolest se nachází většinou v kopytě (kopytní absces), na zadní straně záprstních kostí nebo ve šlachách ohýbačů.

Smíšené kulhání je způsobeno otoky na přední straně záprstních kostí kolem šlachy natahovače. Příčiny vzniku onemocnění spočívají v přetížení koně, uhození se o překážku, nebo vzácněji v horních kloubech končetiny.

K přerušovanému kulhání dochází v důsledku napadení parazity. Může se vyvíjet roky. Ve stěnách střevních tepen se usazují migrující larvy parazitů. Při poranění těchto stěn dochází ke krevním sraženinám, které se dostávají do krevního řečiště. Dochází k těžkým kolikám a ke kulhání, které je způsobeno uzavřením jednotlivých tepen na končetině. Kulhání nastupuje asi po 20 minutách od začátku zátěže.

Kulhání ze střelky je nemoc sportovních koní, která vzniká následkem přetěžování hrudních končetin v parkurovém ježdění, nevhodným využíváním koní na tvrdém povrchu nebo častým využíváním ochotných koní.

Kulhání z lopatky je velmi vzácné a příčina kulhání je opět většinou v kopytě.

Nejlepší léčbou je prevence. Pravidelné odčervování, hygiena na pastvinách a ve stájích a v neposlední řadě uvážlivost jezdce pomáhají vyhnout se těmto nepříjemnostem.

Kulhání mladých koní


Kulhání u mladého koně nejčastěji vzniká z nedostatečné pevnosti nehotové "konstrukce" trupu koně. Zádové svaly musí zesílit a bez tréninku to není možné. Důležité je pomalé zvyšování tréninkových požadavků.

Přetížení hřbetní svaloviny nebo vazů páteře mladých či netrénovaných koní vede k problémům a kulhání. Nejlépe je před samotným obsedáním koně několik dní i týdnů lonžovat pouze se sedlem. Problémem může být i přetížení meziobratlových plotének, kdy se obratle tlačí proti sobě a mohou se navzájem dotýkat trnovými výběžky (syndrom kissing spines). Systematický trénink a správná výživa koně jsou předpokladem k optimálnímu ukládání minerálních látek v kostech a tím i pro zdravý hřbet koně.

Na kulhajícím koni se jezdit nemá. Existují však výjimky, kdy veterinář přímo tuto činnost doporučí, například při špánku, kdy kulhání po několika minutách ježdění zmizí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama