Poškození šlach

18. srpna 2009 v 10:59 | s-horse
Tak jako u většiny onemocnění je velmi důležité co nejdříve rozpoznat začínající poškození. Po správně zvolené léčbě má šlacha velké naděje na zahojení. Míru poškození šlach se může posoudit ultrazvukem.

Pravidelná kontrola šlach ohýbačů na zvednuté končetině koně je velmi důležitá. Kůň by při tom neměl vykazovat žádné známky bolesti. Až za několik hodin po nadměrném zatížení koně je často patrné lehké poškození šlach.

Na zadní straně záprstních kostí jsou hmatatelné tři šlachové provazce - povrchový a hluboký ohýbač a mezikostní sval. Šlachy se se svou vnitřní strukturou podobají ocelovému lanu, které je spleteno z velkého množství tenkých vláken v jeden provazec.

Šlachy mají důležitou funkci při převádění působení svalů z horní části končetin na jejich dolní části. Slouží také ke stabilizaci končetin a za daných okolností i jako tlumiče nárazů. Šlachy jsou velmi málo prokrvené, a to je důvod, proč se musí déle trénovat než dobře prokrvené svaly. To znamená, že sval může správným tréninkem zesílit za několik týdnů, kdežto šlacha potřebuje až několik měsíců, aby se mohla silnějšímu svalu přizpůsobit. Z toho vyplývá, že při některých poraněních šlach je třeba koně do úplné rekonvalescence šetřit až několik měsíců.

Pokud si zvedneme končetinu koně, můžeme lehce nahmatat volné šlachy pod kůží jako mělké provazce, které se dají posouvat sem a tam. Někdy mohou šlachy ohýbačů za několik hodin po nadměrném tréninku natéci a kůň při tom ani nekulhá. Pokud se otok včas rozpozná, je velká naděje na úplné vyléčení poškozené šlachy. Při tom je nutné končetinu celý den chladit, nejlépe v mokrém obvazu. Jestliže však koně necháme bez ošetření a léčby a následující den jej opět zařadíme do tréninku, dojde ke změnám, které budou vyžadovat dlouhodobou léčbu. V této situaci hrozí, že kůň se dokonce nemusí už nikdy úplně vyléčit.

Nejčastěji dochází k poškození šlach následkem nepřiměřeného zatížení, které přesahuje hranice pružnosti šlachy. Vzniká nejdříve krevní výron (organismus se snaží více prokrvovat poškozené oblasti) mezi šlachovými vlákny a pokud se včas nerozpozná (končetina se po námaze řádně neprohmatá), při následujícím zatížení může dojít až k přetržení jednotlivých vláken uvnitř šlachy. Poznáme to tak, že šlacha zesílí a hřeje. Kůň v počátečním stavu bolestivě reaguje pouze na tlak na končetinu, ale později již viditelně kulhá.

Rozlišujeme tři typy poškození šlach


Natažení nebo také přetažení šlachy má pomalý průběh. Vyvíjí se několik hodin, někdy dokonce i několik dní. Až za několik hodin lze také zjistit zvýšenou teplotu a otok nad postiženým místem. Natažení lze brát jako první výstrahu, je většinou léčitelné.

Natržení šlachy není okem viditelné poškození. K natržení šlachy dojde velice rychle. Několik tenkých šlachových vláken praskne a kůň začne kulhat už několik hodin po natržení a při tom navenek není zřejmá žádná změna. Natržení šlachy lze ještě vyléčit.

Přetržení šlachy se velmi špatně léčí. K přetržení šlachy ohýbače dojde velmi snadno a je doprovázeno výraznou změnou tvaru končetiny. Při nejtěžší formě je přetržena větší část vláken a tím se spěnkový kloub dotýká země.

Léčba poškození šlach


Zánět šlachové tkáně je důsledkem natažení šlachy nebo jejího natržení. Jen bezpodmínečně nutný klid v boxu může zabránit tomu, aby se zánět dále rozšiřoval. Jako velmi dobré první opatření se osvědčuje přiložení chladících pytlíků na končetinu. Nesmíme však zapomínat, že nadměrný chlad ji může škodit, proto nejdříve končetinu zabalíme do ručníku a teprve na něj přiložíme pytlíky a převážeme bandážemi. Zmírníme bolest a chlad působí protizánětlivě.

U starších procesů je vhodné naopak teplo, které podporuje cirkulaci krve. Pomáhají kafrové nebo jodové masti. Operací se řeší těžké případy poškození šlachy, jako je zaskočení v dostihu.

Poškození šlach se hojí velmi dlouho, může trvat i rok, než je šlacha schopná původního výkonu.

Prevencí je správný trénink svalů, aby se během větší zátěže příliš neunavily. Vhodné je chlazení a masáže šlach.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama