Překlubování (flexní defermity)

18. srpna 2009 v 11:02 | s-horse |  Nemoci koní
Překlubování, nebo-li ohnuté končetiny, patří mezi nepravidelné postoje končetin u hříbat. Někdy se hovoří o zkrácených šlachách ohýbačů prstu. Překlubování nepostihují jen novorozená hříbata, ale může se objevit i u starších rostoucích koní.Překlubování je buď vrozené nebo získané.
Vrozené překlubování postihuje novorozená hříbata a vyvíjí se již u plodu v děloze. Může být způsobeno:

  • nesprávnou polohou plodu v děloze

  • genetickými faktory

  • infekcí během březosti

Mnoho novorozených hříbat má výrazně strmý postoj kopyt. Někdy se může opírat až o spěnkový nebo korunkový kloub. Pomoci může, když se hříbě bude několikrát denně pohybovat po tvrdém povrchu. Při hravém pobíhání hříbat ve výběhu dochází k zesílení svalů, které ovlivňuje růst mladých kostí. Velký počet zdánlivě beznadějných nepravidelných postojů se díky vhodnému způsobu odchovu srovná téměř beze stopy. Proto by hříbě v žádném případě nemělo zůstat celé dny v boxu! Ale nejpozději v době, kdy začíná docházet k překlubování spěnky dopředu, by se měl informovat veterinář.

Při nejzávažnějších případech došlapuje hříbě pouze na přední plochu spěnkového kloubu. Chodidlo přitom směřuje dozadu. V tomto případě nadměrný pohyb není vhodný. Přiložením fixačního obvazu s dlahou , popřípadě dobře vypodloženého sádrového nebo syntetického obvazu, se veterinář může pokusit o natažení šlachy ohýbačů. Často postačí na zlepšení stavu čtyři dny této léčby. Je dobré, aby obvazy přikládal veterinář, neboť ani při správném postupu se nelze vyhnout otlakům. Hříbata leží na zemi a otlaky jsou důvodem vyššího rizika infekce tetanem.
Pokud k výrazné korektuře postoje nepomůže ani fixační obvaz, měl by veterinář co nejrychleji provést operaci v celkové anestezii. Jedná se o přetnutí šlašité hlavy hlubokého ohýbače prstu.

Získané překlubování postihuje starší hříbata, ročky i dvouročky. Příčin zkrácení šlach hlubokého a povrchového ohýbače je několik:

  • genetické předpoklady rychlého růstu

  • nesprávné krmení nebo překrmování

  • nepřiměřená zátěž

  • infekce kopyta, záněty kloubů

  • nedostatek pohybu

  • trauma

Překlubování u ročků


U tohoto onemocnění je velmi důležité, aby se s léčbou začalo ještě během období intenzivního růstu koně. Předpokládá se, že dochází k nerovnováze mezi růstem kostí a prodlužováním šlach ohýbačů prstů. Pokud se ale léčba zanedbá, výrazně klesá hodnota koně a klesá i jeho budoucí jezdecké využití. Takový kůň nemůže mít pravidelný pohyb, neboť bolest v kopytech je nesnesitelná.

Péče o kopyta


Je vhodné, aby již od druhého měsíce života podkovář hříběti jednou za čtyři týdny pravidelně zabrušoval kopýtka. Pro tento účel se hříbě postaví na tvrdý povrch a po posouzení postoje končetin se provede odpovídající korektura. U mladého koně se většina nepravidelných postojů dá opravit. Pokud se ale překlubování ve věku hříběte zanedbá, tak u dospělého koně se již nedá nic korigovat.

Při léčbě podkovář připevní koni podkovy (korektivní podkůvky), které trochu přesahují přes přední okraj kopyta. Tento speciální druh podkování koně nutí, aby prošlapoval spěnku a tím natahoval šlachy ohýbačů prstu. Pro tento způsob léčby je zapotřebí tvrdého povrchu ve stáji, protože prodloužená špička kopyta se nesmí zabořit do půdy. V opačném případě by ortopedický efekt této podkovy byl nulový. Doporučuje se, aby minimálně dvakrát denně se hříbě provádělo po tvrdém povrchu.

Musíme mít proto na paměti, že nejen v raném věku, ale i u starších dorůstajících koní je pro správný růst končetin nutný dostatek pohybu, zdravá a vyvážená strava a především dostatečný přísun minerálních látek.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama