Voltiž - začínáme

18. srpna 2009 v 13:17 | s-horse |  Ježdění
Dnešní
název "voltiž" pochází z francouzského "La Voltige".


Kořeny
voltiže

můžeme hledat ve starodávných Římských hrách, kde součástí
bylo i vystoupení akrobatů na cválajícím koni. Nebo v antické
Krétě, kde své umění předváděli tanečníci s býky.
Každopádně můžeme říct, že lidé už přes 2000 let
předvádějí na hřbetě koní různé akrobatické prvky. Nová
epocha voltižního ježdění se podle historických pramenů
započala v roce 1509, díky panu Pietro Monti, vojenskému
veliteli a učiteli šermu. Významnou událostí je také to, že
v roce 1766 přistoupil Philip Astley k představením,
které se přiřazovaly k počátkům cirkusu. Posléze však
Angličan Andrew Ducrow zkombinoval jezdecké umění s tancem a
herectvím.


011.JPGHistorický průlom je datován na rok 1920, kdy se uskutečnily Olympijské hry v Antverpách. Tehdy byla voltiž zařazena mezi olympijské discipliny a byla prezentována Jezdeckou kavalérií jako "Akrobacie na koni".

Současná podoba voltiže vznikla v poválečném Německu, kdy děti dostaly příležitost se blíže seznámit s jezdeckým sportem. V roce 1983 se voltiž stala jednou ze sedmi jezdeckých disciplín plně uznávaných Mezinárodní jezdeckou federací (FEI) a první Mistrovství světa ve voltiži se uskutečnilo v roce 1986 ve Švýcarsku.

Ptáte se, co je to voltiž?


Voltiž je druh jezdecké disciplíny, přirovnávána ke gymnastice na neosedlaném koni, který na sobě nese voltižní pás s madly.


08.JPG


U nás byl tento sport dříve poměrně vzácný, ale zásluhou několika nadšenců začalo voltižních skupin znenadání přibývat. Navíc se v této jezdecké disciplíně dosáhlo na nejvyšší vrchol všech ocenění, na titul Mistra světa, který si zasloužil voltižér Petr Eim z TJ Voltiž Tlumačov.

Voltižní družstva u nás najdeme v Hřebčíně Albertovec, TJ Voltiž Tlumačov, TJJ LUCKY Drásov, TJ Orion Praha, TJ Slovan Frenštát pod Radhoštěm, TJ Voltiž Frýdek Místek, JK PZOO Chomutov, JK Chotěbuz, Kunčičky, Dětský ranč Hlučín a také v Národním Hřebčíně Kladruby nad Labem.

Voltižní ježdění je soutěžní disciplína, kde voltižéři (cvičenci) mohou prostřednictvím gymnastického cvičení projevit svou osobnost v harmonii s koněm. Toto cvičení se předvádí na cválajícím koni. Kůň je vedený lonžérem a cválá v kruhu o průměru 15 až 18 metrů.

Voltiž je určená především dětem od pěti let, přičemž horní hranice není určena. Ale v průměru cvičenci cvičí tak do svých 25 let. Voltiž pomáhá naučit se držet rovnováhu a souhru s pohybem koně a tím i všeobecnou sportovní zdatnost. Každý kdo chce začít cvičit voltiž a věnovat se jí, nemusí umět jezdit na koni, protože voltiž pomůže naučit a zdokonalit jezdecké schopnosti. Cvičení se skládá z různých cviků, které jsou vzájemně propojené a tím tvoří jeden celek - jako je povinná nebo volná sestava. Cvičení je doprovázeno libovolně volitelnou hudbou, cvičí se ve skupinách nebo je také možnost projevit se individuálně anebo ve dvojicích.

Voltiž ideálním způsobem spojuje zájem dětí a mládeže o koně s všeobecnou pohybovou průpravou. Pozornost je směrována především na rovnováhu, koordinaci, pohyblivost, švihovou a podpůrnou sílu. Není to však jen sport na koni, ale je to také každodenní starostlivost o koně a povinnosti související s péčí o koně. Protože kůň není žádné cvičební nářadí, které se po cvičení uklidí do nářaďovny. Kůň zde má velkou úlohu a je nerozlučným partnerem voltižéra a má svoje potřeby a nároky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama