Vzteklina

18. srpna 2009 v 11:05 | s-horse |  Nemoci koní
Vzteklina je velmi nebezpečná nemoc postihující všechny teplokrevné živočichy (i člověka). Zmínky o vzteklině najdeme už před 5 000 lety. Virus vztekliny je rozšířený po celém světě, naštěstí pokrok v medicíně přinesl i možnost vakcinace jako prevence před nákazou. Díky dobře promyšlenému systému prevence (orální vakcinace lišek 1989, povinné očkování psů 1953) se v České republice vzteklina skoro nevyskytuje.

Definice


Akutní virové onemocnění centrálního nervového systému.

Virus vztekliny se nešíří krví, ale nervovým systémem. Onemocnění je přenášeno kousnutím od nakaženého zvířete. Virus se ze slin ihned dostává do nervových spojů v okolí rány. Nervy virus putuje až do centrální nervové soustavy. Dokud virus nenakazí mozek, zvíře nejeví žádné příznaky.

Doba od nakažení po vypuknutí nemoci se jmenuje "inkubační doba". Inkubační doba se liší podle místa vniku viru. Když je kůň pokousán do nohy, nemoc může propuknout až za 6 týdnů od nákazy. Na bohatě inervovaných místech blíže hlavě se nemoc projeví během pár dní.

Příznaky


U koní se mohou projevovat různé příznaky; záleží na mnoha faktorech (místo kousnutí, množství viru, citlivosti zvířete).

Pokud koně nenecháme utratit, zemře sám během několika dnů!

  • 1. Počáteční stádium: 1-3 dny, apatie, deprese, ochrnutí hltanu, neschopnost polykat, slinění

  • 2. Excitační stádium (někdy se neprojeví): 3 dny, agresivita, hyperaktivita, šilhání, ochrnutí mimického svalstva

  • 3. Paralytické stádium: ochrnutí pánevních končetin (narušení funkce močového měchýře, konečníku!), ochrnutí hrudních končetin, zvýšená teplota, úhyn

Příčiny


Virus vztekliny je vylučován slinami, zvíře se snadno nakazí kousnutím od nemocného zvířete. Stejně tak může dojít k přenosu pouhým kontaktem slin s otevřenou ránou nebo dokonce pouhou oděrkou.

Diagnóza


Diagnózu stanoví veterinář pozorováním příznaků. Pro laboratorní stanovení onemocnění nejsou dostupné žádné vyšetřovací metody. Vzteklinu potvrdí až pitva rozborem mozkové tkáně.

Léčba


Neexistuje! Nevakcinovaný kůň nemá šanci na přežití. Očkované zvíře musí ihned dostat další injekci.

Pozor! Veterináři jsou toho názoru, že je bezpečnější utratit neočkovaného koně, který se vzteklinou přišel do styku (např. ustájení ve stejné stáji jako nemocné zvíře). Jinak by zvíře muselo být půl roku v karanténě a podrobeno pozorování.

Největší přenašeči


Je známo, že vzteklina je přenášena některými savci více než jinými.

Největšími přenašeči v našich podmínkách jsou lišky, netopýři (ve světě mývalové, skunkové, kojoti, upíři, hyeny a promyky). Tato zvířata jsou náchylná k nákaze a jsou považována za přenašeče.

Druhá kategorie zvířat, koně, skot, vzteklinu nepřenáší.

V divočině dokonce žijí živočišné druhy (vačice opossum, ocelot stromový), které jsou proti viru téměř imunní.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama