Western - Raining

18. srpna 2009 v 13:07 | s-horse |  Ježdění
Disciplínu reining mnoho lidí staví na samý vrcholek mezi ostatními soutěžemi westernu -
častokrát je přezdíván "králem
westernových soutěží"
. Má mnoho příznivců a mimo jiné je zaregistrovaný
v FEI, a dokonce se proslýchá, že si brousí zuby i na olympijské hry, čímž
by mezi westernovými disciplínami získal prvenství.
Reining je westernovou disciplínou, ve které se kůň pohybuje převážně ve cvalu. Má několik základních prvků, které se budu snažit v následujících několika bodech čtenáři vysvětlit a přiblížit:
  • Spin: jedná se o otočku o plných 360˚ kolem vnitřní zádní nohy situované mírně pod tělem zvířete, která zůstává na místě. Tento cvik je pro koně náročný, vyžaduje obratnost a mrštnost, přední nohy se vzájemně překračují, pohyb společně s druhou zadní nohou roztáčí.
  • Sliding stop: velmi atraktivní prvek reiningu. Cválající kůň v plné rychlosti v daném místě kolbiště zprudka zastaví. Zadní nohy jsou hluboko podsazené a při stopu se sklouzávají ještě dříve než přední. Při správném sliding stopu musí výraz zvířete působit uvolněně bez jediné známky nucenosti a nejistoty.
  • Rollback: jedná se o otočku, při které je kůň otočen do opačného směru. Zvíře cválá na úsečce (na diagonále či podél dlouhé stěny arény) a v daném místě musí zastavit. Tato fáze připomíná sliding stop, avšak kůň se hned vzápětí musí otočit o 180 stupňů a v původním tempu pokračovat. Při správně provedeném rollbacku porota při zastavení nezaznamená žádný krok dozadu (couvnutí) či nakročení přední nohy. Jako u ostatních reiningových prvků je i zde požadavek dojmu naprosté plynulosti a uvolnění.
  • Cval na rovných čarách: na rovné linii kůň cválá, není zde požadavek, na kterou nohu (avšak v obloucích to musí samozřejmě být ta správná, jinak porota dvojici penalizuje). Tento cvik je většinou zakončen stopen, proto je lepší, když zvíře postupně nabírá větší rychlost.

  • Cval na kruzích: stejně jako při vyjíždění oblouků i zde musí kůň jít na správnou, vnitřní nohu. Ze středu arény se jezdí velké a malé kruhy na levou i pravou nohu. Při tomto cviku se požaduje znatelné zrychlení zvířete.


Freestyle reining

Tato disciplína otvírá dveře všem hravým a kreativním jezdcům. Úlohu si jezdec komponuje dle svého uvážení, avšak samozřejmě nesmí chybět určité reiningové prvky. Každé "vystoupení" obsahuje 4 spiny vpravo i vlevo (následují po sobě), 3 sliding stopy a přeskoky (pravý i levý). Zbytek záleží na uvážení jezdce. Jízda má vyhrazené maximálně čtyři minuty a je doprovázena hudbou. Jezdci jsou většinou převlečeni do kostýmů dokreslující vystoupení, i když jízdu mohou jet v klasickém úboru.

Mistrovství republiky v reiningu 2008

V ČR se samozřejmě pořádají i mistrovství v reiningu. To poslední našlo útočiště na ranči Nová Amerika v termínu 16. 8. - 17. 8. 2008. V kategorii mládež zvítězil Dominik Golminc na koni Smart Chiconita, v juniorech Lukáš Jirák s Moon Stone Step, z amatérů byla nejlepší Ing. Helena Týralová s AP Colonel San Chico a v kategorii seniorů štěstí nejvíce přálo Romanu Zimmermanovi na koni RDH Genuine Cookie.
Reiningu se věnuje čím dál tím více jezdců. Je mezi nimi mnoho jezdeckých talentů, na které možná někde v budoucnosti čekají velké úspěchy. Držme jim palce!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama