Září 2009

Konec SONB!

16. září 2009 v 12:03 | s-horse |  Soutěže
Tímto ukončuji SONB o nej koŇský blog a slavnostně vyhlásím jejího výtěze.

Přirozená křivost koně 2

6. září 2009 v 18:26 | s-horse |  O koních
Abychom si lépe představili situaci, o které si budeme nyní povídat, musíme pochopit, co že to ta křivost koně vlastně znamená. Je to jako u lidí - někdo je pravák, další zase levák... Kůň je většinou křivý vlevo, tedy levá strana je dutá a pravá vyklenutá. Existují však i koně křiví vpravo.


Co s tím?


Kůň s jednou stranou dutou nestejnoměrně zatěžuje své tělo, a dochází tak k přílišnému opotřebování pánevních kostí. Aby byl kůň na "slabší stranu" ohebnější, je třeba ho pomalým cvičením nejdříve srovnat a postupně přejít k procvičování "tužší" strany. Po koni ze začátku nevyžadujeme úplné ohnutí, pro jeho ztuhlé svaly by to totiž nebylo nejlepší.

Princip spočívá v tom, že z počátku budeme ohýbat dutou stranu koně ještě více, než je přirozené - kůň tedy bude vnímat ohnutí na tužší stranu jako příjemné uvolnění. Nadcházející gymnastická práce vychází z pravidel, které sestavil jezdecký mistr Gustav Steinbrecht, který je považován za průkopníka moderní drezúry. Pokud nemáme zkušenost s drezurními cviky, můžeme s koněm pracovat i v rámci zásad horsemanship.

Cviky k narovnání


"Jezdi svého koně dopředu a narovnej ho!" Toto pravidlo mistra Steinbrechta nám vysvětluje, že ohýbání a následné narovnávání vždy vychází z posunu ze zádě směrem dopředu. Nyní si konkrétněji popíšeme některé z používaných metod k narovnání koně...

Renverz
Tento francouzský výraz můžeme přeložit jako "ohnout dozadu". A opravdu, kůň by měl být ohnutý okolo vnější holeně.

Dovnitř plec
V tomto případě je kůň ohnutý okolo vnitřní holeně. Tento cvik koriguje přirozenou křivost koně, ale zároveň podporuje jeho ohebnost. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí tohoto cviku je pevný sed jezdce a zkušenosti s tímto typem cvičení, protože pravidelné chybné provádění může poškodit končetiny koně. Jezdec pracuje s koněm tak, že ho vnitřní holení tlačí do strany a vnější pobízí k pohybu dopředu. V pokročilém stádiu tréninku by měl být kůň odkloněn od stěny v úhlu zhruba 45°. Tento cvik lze provádět v kroku, klusu i cvalu.

Stranové pohyby
Toto cvičení posiluje ohebnost páteře a pružnost kloubů, šlach a svalů. Pozor, jedná se o umělé pohyby, který kůň ve volnosti nedělá! Kůň je ohnutý do směru či protisměru pohybu a ustupuje celým tělem. Správné provedení si ověříme tak, že se zepředu či zezadu podíváme koni na nohy - měli bychom vidět pouze končetiny.

Vyklenutí hřbetu
Koně s vyklenutým hřbetem si můžeme představit jako pohybující se ocelovou pružinu. Abychom vyklenutí dosáhli, můžeme pracovat s koněm tímto způsobem:

  • a) práce na ruce

- odehrává se bez jezdce

- tušírováním (poklepáním na končetiny dlouhým drezurním bičíkem) se procvičuje podsazování pánevních končetin

  • b) natažení pod sedlem

- jezdec sedí vodlehčeném sedu a dosáhne tak toho, že se svaly koně napnou a páteř se zvedne

  • c) "kamzík na vrcholku"

- zlepšení rovnováhy koně, který je vpodstatě natočen
Traverz

Traverz znamená česky "napříč". Jedná se o cvik, kdy předek koně jde po vnější stopě, zatímco záď po vnitřní. Správné provedení záleží i na sedu jezdce - jeho ramena a pánev by měly být rovnoběžné s pánví koně.

Co tedy dodat na závěr? Snad jen to, že žádný učený z nebe nespadl - a tak pokud vám chybí dostatek zkušeností, pouštějte se raději o cvičení s koněm pouze pod dohledem někoho, kdo této práci opravdu rozumí...

Přirozená křivost koně 1

6. září 2009 v 18:20 | s-horse |  O koních
Každý kůň je křivý již od narození. Je to způsobeno polohou hříběte v lůně klisny. Hříbě je stočeno na jednu stranu, což vede k nerovnoměrnému vývoji jeho kostry, svalů a orgánů. Tři čtvrtiny hříbat jsou v klisně stočeny na levou stranu.
Krční a hřbetní svaly na levé straně jsou zkrácené, zatímco pravá strana se prodlužuje. Jak hříbě v děloze roste, nepoměr mezi délkou svalů se zvětšuje. Když se kůň narodí, může být patrné ohnutí páteře do leva. Například při pastvě může kůň dávat dopředu častěji levou nohu než pravou. Mívá plošší levé kopyto, hřívu na pravé straně, raději se otáčí do leva. Podle těchto projevů můžeme poznat, zdali je kůň šikmý na levou nebo na pravou stranu - bude se nám to hodit v pozdějším výcviku.

Kůň, který byl v děloze stočený do leva, bude výborně připravený na prvky (kruhy) prováděné do leva. Bude dobře chodit na levou ruku. Křivý kůň nechodí korektně rovně - většinou zadní končetiny nedošlapují v rovině stop předních. Chození na pravou je ještě obtížnější. Hovoříme o koních šikmých na pravou stranu.

Jak moc se křivost projeví, závisí na výcviku a odchovu koně už od narození. Hříbě na pastvě, s volným pohybem ve výběhu se narovná více a rychleji než hříbě zavřené ve stáji. Pokud si jezdec včas neuvědomí závažnost křivosti koně, bude častěji pracovat na levou stranu, neuvolní koně včas na pravou stranu, či bude-li sám křivý; bude se křivost koně neustále zvětšovat.

Křivost koně má neblahé účinky nejen na výsledky v soutěžích, ale bohužel také na zdraví koně. Nerovnoměrné zatěžování kloubů, nestejný nárůst svalové hmoty a k tomu zatěžování koně vahou jezdce a prováděním různých cviků - to vše bude vést k závažným zdravotním problémům spojených s bolestí a s neposlušností koně.

Správným systematickým a trpělivým výcvikem je možné dosáhnout tzv. narovnání. O správném výcviku sloužícím k narovnání koně se dočtete v příštím díle.

Křivost koně může mít i zdravotní důvod - například bolest kloubu na jedné straně těla, "houser", bolest v zátylku aj. Pokud kůň začne projevovat neochotu provádět cviky na určitou stranu náhle, měli byste hledat příčinu i v oblasti zdraví koně a v případě pochybností nechat koně vyšetřit odborníkem (veterinářem, fyzioterapeutem).

Je zajímavé, že stejně jako koně i lidé se rodí křiví. Mívají jednu stranu těla větší, a dokonce jednu stranu šikovnější (praváci, leváci), což souvisí s činností mozku. Zatím není známo, zda se u koňské křivosti také uplatňuje vliv mozku.

Koně a voda - obrázky

6. září 2009 v 15:18 | s-horse |  Obrázky
Voda může být: čistá, špinavá, klidná, divoká, teplá, chladná, ale každá voda, ať už je to oceán, řeka či rybník mají několik věcí společného: odráží odrazy, na slunci se třpytí a je nezničitelná, stejně jako duše koní. Proto si myslím, že koně k vodě patří, kombinace vody a koní je nádherná, ale voda nikdy nepředčí koně.

pro vraniu za spřátelko

5. září 2009 v 13:02 | s-horse |  Diplomky

Diplomek od vranii za spřátelko

5. září 2009 v 12:57 | s-horse |  Diplomky
Za spřátelení s vraniou jsem dostala tento úžasný diplomek, co na něj říkáte, je boží že jo?

Dva diplomky!!!

5. září 2009 v 12:47 | s-horse |  Diplomky
Vranio vážně válíš! Tohle je tvůj třetí diplomek a zároveň s ním získáváš ještě jede, protože jsi získala 3 diplomky. Takže tvůj 3. a 4. diplomek na mém blogu. Za ty čtyři roky, co využívám služby blog.cz jsem ještě neměla lepšího návštěvníka. Ale ty jsi moje SB, takže to mi je to jasné. Mám radost, že se zapojuješ úplně do všehu, tak to má být. takže tady jsou!!!

Zasloužíš si opravdu velký diplomek s krásným obrázkem. Tenhle arabský plnokrevník je můj oblíbený, doufám, že se ti bude líbit stejně jako mně. Moc di děkuji a gratuluji. Jen nechápu, proč se ani ostatní nezapojí. Udělalo by mi to opravdu strašně velikánskou radost, větší než je tenhle diplomek.

Testík 1

4. září 2009 v 21:34 | s-horse |  Soutěže
Tento test vám poví, jakým byste byli koněm. Stačí si jen na konci spočítat odpovědi: A, B nebo C a pak si přečíst konec. Takže začínáme!

Jaká barva se vám na koni líbí nejvíc?

A. Černá
B. Hnědá
C. Bílá

Jakou hřívu máte u koně rádi?

A. Hustou
B. Krátkou
C. Dlouhou

Kdybyste cvičili koně, na jaký druh závodů?

A. Drezura
B. Dostihy
C. Vytrvalost

Jak se oblékáte?

A. Sluší mi elegantní oblečení
B. Nejradši mám něco, co mi umožní plno pohybu
C. Něco pohodlného a zároveň pěkného

Běháte rádi?

A. Moc ne
B. Ano, ale jen sprinty
C. Mám docela vídrž a baví mě běhat na dálku

Jaký druh jezdectví se vám líbí nejvíc?

A. Drezura a voltiž
B. Dostihy a parkur
C. Vytrvalostní a všestranné závodění

Co se vám na koních líbí nejvíc?

A. Jejich elegance
B. Jejich rychlost
C. Jejich všestranná výjímečnost

Co je pro vás na koni nejdůležitější?

A. Poslušnost
B. Rychlost
C. Přátelskost

Jaké plemeno se vám z těchto líbí nejvíc?

A. Fríský kůň
B. Anglický teplokrevník
C. Arabský plnokrevník


Nejvíce odpovědí A
Byli by jste fríským koněm...
Máte celkem elegantní, ale moderní styl oblékání, hodně se vám líbí černá barva a drezura s voltiží, máte na ni nadání.

Nejvíce opovědí B
Byli by jste anglickým teplokrevníkem...
Milujete sport - zvláště jezdectví, hodí se k vám hnědá, červená, černá, modrá a zelená barva a vynikli by jste v ježdění dostihů a nebo alespoň ve cvičení dostihových koní nebo parkur.

Nejvíce odpovědí c
Byli by jste arabským plnokrevníkem...
Bílá barva ukazuje váš charakter, na venek vypadáte plčenlivě, ale uvnitř vás to přímo plane, hodíte se na vytrvalostní ježdění a všestrannost.

Doufám, že jsem to odhadla. A když ne, tak nevadí, hlavní je přeci zábava. A co vám vyšlo?

Diplomek pro Vraniu

4. září 2009 v 20:32 | s-horse |  Diplomky
Gratuluji už po druhé Vranie, která velmi dobře pozná plemena koní a opět jako první správně odpověděla v soutěži Poznáš plemeno? Za to získává diplomek. A takové malé upozornění! Pokud vyhraješ i po třetí, a nemusí to být zrovna tato soutěž, dostaneš diplomek za výhru a ještě za 3 výtězství v soutěži. O tom jsem se úplně na začátku zapoměla zmínit. Myslím, že těch diploků budeš mít opravdu hodně, protože vidím, že se ti moje soutěže líbí a ráda soutěžíš. Ne jen tobě, ale i všem ostatním, kteří se přihlásili do SONB peji hodně štěstí. Tak tady je ten diplomek s překrásným Andalusanem. :-)

Club - PODKOVA

4. září 2009 v 20:20 | s-horse
Co to je?
PODKOVA bude náš malý club, do kterého se buete moci přihlásit.

Jak se přihlásit?
K tomuto článku napište komentář obsahující hlavně vaši přezdivku a pokud máte blog, tak jeho adresu. Uvítám úplně všechny. Klidně můžete přidat i jiné informace, je to jen na vás.

Proč club?
Napadlo mě, že bych mohla vytvořit rubriku, ve které bych měla přehled kdo pravidelně navštěvuje můj blog. Přihlašte se pokudmožno všichni, prosím :-)

Co se tam bude dělat?
1. Můžete mi na e-mail - Simicek000@seznam.cz posílat články Z VAŠÍ VLASTNÍ TVORBY, které pak zveřejním. Tím mi pomůžete s rozvíjením blogu. Doufám, že se vás takových najde hodně a podpoří moje stránky. Měla bych opravdu radost. Články mohou obsahovat obrázky, texty a všechno ostatní od soutěží po poučné články. Budu vděčná za každý takový e-mail. Jen taková dvě důležitá pravidla: Články nesmí být zkopírované a obrázky, které jste nepořídili vy jen se zdrojem. A 2. abyste mi mohli posílat tyto e-maily, musíte být členem clubu.

Jaké má klub výhody?
1. uděláte si reklamu na váš blog, pokud ho uvedete do přihlášky...
2. uděláte mi radost :-D
3. předvedete své znalosti a zkušenosti všem ostatním...

Takže ještě jednou: Budu ráda, když vás bude hodně :-)

Vítám vás v měsíci září!!!

4. září 2009 v 20:07 | s-horse |  Blog
Ahoj všichni co navštěvujete můj blog!
Vítám vás v měsíci září!
Bohužel asi nevudu moc přidávat články. Ale budou přibývat hlavně soutěže, kterých v srpnu moc nebylo. Dnes jsem zahájila SONB, tak doufám, že pro někoho hlásnete, je to zatím největší soutěž, která tu na bogu byla. A co se týče 3. dílu Přátelství a koně - musíte být trpělií, protože mám teď strašně moc učení a nestíhám, takže se tu dlouho 3.kapitola neobjeví, ale sliuji, že se budu snažit abych ji napsala.
Jinak přeji hodně štěstí ve škole a doufám, že můj blog budete navštěvovat.

Soutěž - Poznáš plemeno?

4. září 2009 v 20:00 | s-horse |  Soutěže
A je tu další soutěž - Poznáš plemeno? Minule správně odpověděla Vrania! Ještě jednou gratuluji. Za tuto soutěž získáte diplomek. Když neodpovíte správně, vůbec nevadí, třeba se vám poštěstí v jiné soutěži. Takže do toho! Oázka bude těžká:
Který z těchto koní je Andalusan? Poměrně známé plemeno, takže by to neměl být problém a to s tou obtížností jsem myslela ironicky. :D

Jo a ještě něco, jestli mi sem někdo napíše: "Ten černý" tak se zbláznim :D

1.
2.
3.
4.
5.

SONB o nej koňský blog je tady!!!!

4. září 2009 v 19:34 | s-horse |  Soutěže


Doufám, že všech šest soutěžících bude dodržovat pravidla a nebude psát žádné nadávky ani jiné nevhodné komentáře. Přeji vám mnoho štěstí a ať vyhraje ten nejlepší blog o koních!